Astro Bot – Recension

Astro Bot

Astro Bot må vara fullproppat med PlayStation-nostalgi, men står stadigt på egna ben som ett strålande roligt plattformsäventyr.

När jag hörde att den lilla roboten Astro – känd från PSVR-pärlan Astro Bot Rescue Mission och PS5-demo-spelet Astro’s Playroom – skulle få ett helt eget storspel, visste jag inte vad jag skulle förvänta mig. Visst hade Astro redan charmat mig två gånger om (både i virtual reality och på tv-skärmen), men kunde Team Asobi verkligen leverera ett fullskaligt plattformsspel som mäter sig med genrens giganter? Efter att ha spenderat otaliga leende timmar med Astro Bot kan jag lyckligt konstatera att svaret är ett rungande ja. Sony har äntligen gett oss en färgsprakande plattformshjälte som inte bara hyllar PlayStations arv – den bjuder också på genuin spelglädje i kubik.

Handling – Rymdäventyr med glimt i ögat

Spelets premiss är enkel men effektiv: Astro är kaptenen på ett rymdskepp format som en enorm PS5-konsol, komplett med en liten robotbesättning. Självklart dröjer det inte länge förrän olyckan är framme – en illvillig grön alien vid namn Nebulax attackerar skeppet och sprider dess vitala delar och Astro’s vänner över hela galaxen. Som spelare axlar man rollen som Astro och ger sig ut på en intergalaktisk räddningsexpedition för att återfinna besättningen och pussla ihop moderskeppet igen. Handlingen är charmigt okomplicerad, i stil med en lördagsmorgon-tecknad film: rädda kompisarna, samla ihop skeppets CPU, GPU, SSD och andra förlorade delar, och klå den stygga rymdskurken i slutändan. Det är kanske inga oväntade plot twists här – men det behövs inte heller.

Under äventyret får Astro besöka en rad unika planeter som faktiskt är inspirerade av PlayStations egen spelhistoria. Det dröjde inte länge innan jag insåg att varje värld har sin egen nostalgiska knorr. En djungelbana visade sig vara en kärleksfull blinkning till Ape Escape, komplett med busiga apor och bananer. I en annan värld trodde jag först att jag hamnat i Midgård – men nej, det var Astro som bokstavligen korsade väg med en viss arg krigsgud från God of War (i bedårande miniformat, förstås). Det finns även planetar som hämtat tema från allt mellan Uncharted-liknande skattjakter till LocoRoco’s färgglada sångvärld och en futuristisk robotdjungel á la Horizon Zero Dawn. Storyn lyckas därmed både driva spelet framåt och samtidigt fungera som en kärleksfull tribute till klassiska PlayStation-äventyr – en riktigt kul idé för oss som vuxit upp med dessa titlar. Jag låter bli att spoila slutet, men låt mig säga så här: även ett sockersött robotäventyr kan bjuda på förvånansvärt känslosamma scener mot sluttexterna. Det gjorde mig varm i hjärtat att se hur mycket Team Asobi vågar satsa på att ge Astro lite hjärta mitt i allt det lekfulla.

Spelmekanik – Lekfull plattformsmagi

Rent spelmässigt är Astro Bot ett klassiskt 3D-plattformsspel i Mario-skolan – fast med sin egen twist. Kontrollen över Astro är tight och direkt; han kan springa, hoppa (med en praktisk liten jetpack-boost i luften), slå till fiender med sina knytnävar och även snurra runt som en liten tornadoattack. Alla grundrörelser sitter som en smäck. Varje gång jag misslyckades med ett hopp kände jag att det berodde på mig själv och inte spelet – den där viktiga plattformskänslan av precision finns verkligen där. Kameran sveper mjukt bakom Astro i tredjepersonsvy och jag slipper bråka med vinklar eller vrår. Kort sagt levererar spelet precis den stabila grundmekanik man kan önska sig för att sedan kunna flippa ut med kreativitet, vilket Team Asobi också gör.

Det märks att utvecklarna haft vansinnigt roligt när de byggt banorna. Astro Bot överraskar ständigt med nya moment och leksaker att använda. I en bana får jag hoppa in i en liten rymdfarkost – Astros trogna Dual Speeder – och susa fram genom asteroidfält i ett nästan Star Fox-liknande segment. I nästa bana klättrar Astro omkring i lianer och ruiner, och plötsligt dyker ett bekant ansikte upp: en förtjusande liten robot i khakikläder som påminner väldigt mycket om Nathan Drake. Spelet lånar friskt inspiration från olika håll, men det känns aldrig som rena kopior – snarare som att Astro bjuder in sina kompisar från andra spel för att leka. En stor gorilla-boss (passande nog döpt till Mighty Chewy) kräver att jag utnyttjar Astros smidighet för att hoppa undan hans marksmällar, medan en åttaarmad bläckfiskfiende (Wako Tako) förvandlar en hel nivå till en undervattensutmaning. Jodå, Astro kan simma nu för tiden (en förmåga som återvänder från VR-spelet) – vilket leder till både spännande och lite kluriga undervattenspartier. Just simningen är faktiskt det enda moment där kontrollen känns aningen bångstyrig; jag fann undervattensstyrningen lite svår att vänja sig vid, men det är högst tillfälliga sekvenser och inget som sänker helheten nämnvärt.

Variation är verkligen ledordet i spelmekaniken. Nästan varje ny värld introducerar någon ny mekanik eller pryl att leka med. Astro hittar till exempel en vattenkanon på en glödhet vulkanplanet – perfekt för att kyla av kokande lava och ge eldsprutande fiender en kalldusch. På en annan bana får jag använda en pilbåge (tack för lektionen, Aloy från Horizon!) där de adaptiva avtryckarna på handkontrollen stramar åt varje gång jag spänner bågsträngen. Det är lika häftigt varje gång spelet kommer med ett nytt “leksak” eller gimmick att experimentera med, och de integreras snyggt i banorna snarare än att kännas som separata minispel. Bossfighterna förtjänar också ett omnämnande – de är relativt lättlärda i sina mönster men ack så spektakulära. Att studsa på moln för att nå upp och ge en jättelik mekanisk orm en rak höger i plytet, eller ducka under ljungeldar från en vansinnig robot-kameleont, är ren plattformslycka. Spelet lyckas hela tiden hålla mig på tårna utan att förlora sin lättsamma ton.

Grafik

Astro hoppar genom en grönskande värld medan en förklädd VIP-bot (känner du igen öronen?) kikar fram bakom trädet. Varje bana i Astro Bot är full av färgglada detaljer och referenser för den uppmärksamme. Spelets visuella stil är både tekniskt imponerande och konstnärligt lekfull.

Grafiskt sett är Astro Bot en fröjd för ögat. Team Asobi har verkligen utnyttjat PS5:ans hästkrafter, inte för att pressa ut realism och miljoner polygoner, utan för att skapa en klockren tecknad stil med massor av charm. Varje värld Astro besöker har sin egen färgpalett och visuella identitet – från soliga strandparadis till neonblinkande rymdstäder och lummiga djungler. Det är som att bläddra i en interaktiv sagobok där varje uppslag bjuder på nya överraskningar. Jag blir uppriktigt glad av att bara titta på allt som händer i bakgrunden: små robotkaniner som skuttar omkring på savannen, fiskliknande drönare som svävar i himlen och otaliga andra fantasifulla varelser (visste ni att spelet har över 70 olika “robotdjur”? Jag tror jag stötte på allihop). Animationerna är underbara – Astro själv må inte ha ett ansikte i vanlig mening, men med hjälp av sin digitala display till ansikte och kroppsspråk lyckas han förmedla både förvåning, glädje och bestämdhet. Hans små blå lysande ögon utstrålar en sådan entusiasm att man omöjligt kan värja sig.

Rent tekniskt flyter spelet på i silkeslen bildfrekvens. Jag upplevde inte en enda lagg eller störande hack under min genomspelning; allt är hur stabilt som helst, även när skärmen fylls av explosioner, partiklar och studsande figurer. 4K-upplösningen gör dessutom att varje liten detalj – som de pyttesmå PlayStation-symbolerna som ryker ut ur en krossad fiende – syns kristallklart. Astro Bot är kanske inte “realistiskt supersnyggt” à la de tyngsta AAA-spelen, men det vill det inte vara heller. Istället bjuder det på en stilren, färggrann och mysig estetik som är långt mer tilltalande än många försök till fotorealism. Designmässigt finns det en tydlig röd tråd av lekfull sci-fi; allt ser ut att höra hemma i samma universum, trots att miljöerna varierar så mycket. Jag kan inte låta bli att imponeras över hur spelet både kittlar nostalgin hos oss gamla rävar (hej där, pixliga PlayStation 1-kontroller gömda som samlarobjekt!) och samtidigt känns fräscht och modernt för en ny generation.

Ljud & Musik

Om grafiken är en fröjd för ögat, så är ljudbilden en fröjd för örat. Astro Bot har ett soundtrack som lyckas etsa sig fast på hjärnan efter bara några minuter – på bästa möjliga sätt. Musiken varierar i stil beroende på värld, men håller genomgående en hög nivå av catchighet och charm. Jag tog mig själv med att nynna på flera melodier långt efter att jag stängt av spelet (jag utmanar vem som helst att få “Bot of War”-temat ur huvudet – en finurlig liten pastisch på God of Wars pampiga musik, fast med pipiga robotröster). Ljuddesignen förtjänar också en eloge: varje fiende har sitt eget lustiga läte, varje powerup ger ifrån sig ett tillfredsställande “pling” eller “whoosh”, och miljöerna sjuder av atmosfäriska ljudeffekter. Går Astro på sand hörs ett mjukt knastrande, studsar han på en geléboll från LocoRoco-världen får vi ett glatt boing, och när regnet öser ned i djungeln kan man nästan känna dropparna tack vare det omslutande ljudlandskapet.

En extra dimension i ljudupplevelsen kommer via DualSense-handkontrollens inbyggda högtalare. Team Asobi gjorde ju detta briljant i Astro’s Playroom, och de fortsätter i samma anda här. Myntplockande, små robotpip och andra ljudeffekter spelas upp direkt i din hand – det må vara en gimmick på pappret, men i praktiken bidrar det mycket till inlevelsen. Jag älskar att höra det där pling-plong-ljudet av mynt som trillar in, eller det lilla motorljudet när Astro hoppar in i sin Dual Speeder, precis från handkontrollen. Det känns som att man har en direktkoppling till spelets värld genom ljudet. Musiken å sin sida pumpar naturligtvis ut ur tv-högtalarna i fullt ös och anpassar sig ibland dynamiskt till vad som sker – till exempel ökar tempot och instrumenteringen när man närmar sig en boss eller plockar upp ett viktigt föremål. Och även om spelet inte har någon dialog (Astro och vänner kommunicerar mest med glada robotljud och pantomim), finns det röster att höra: lyssna noga så kanske du hör en viss mustaschprydd rörmokar-referens eller andra bekanta fraser gömda i bakgrunden. Ljud & musik i Astro Bot är totalt sett av toppklass och förhöjer verkligen spelupplevelsen. Det märks att kompositören Kenneth C.M. Young och ljudteknikerna har haft lika kul som grafikerna i att peta in små överraskningar för fansen.

Kontroller

Det första jag gjorde när jag startade Astro Bot var att känna efter hur Astro rörde sig – och glädjen när han tog sina första steg var omedelbar. Kontrollerna är responsiva och intuitiva, precis som de ska vara i ett plattformsspel av rang. Att hoppa mellan plattformar, studsa på fienders huvuden och glida längs linbanor sitter i ryggraden efter bara någon minut. Men det som verkligen sticker ut är hur spelet utnyttjar DualSense-kontrollens unika funktioner. Team Asobi har ju blivit lite av experter på att visa upp vad en PlayStation-handkontroll kan göra, och här drar de på ordentligt.

Haptisk feedback används flitigt för att ge textur åt världen. När Astro landar på en metallplattform, känner jag ett litet “ping” i kontrollen; när han går över en hängbro som vinglar till, darrar det försiktigt som om jag nästan tappade balansen själv. Det mest häftiga är kanske en sekvens där Astro ska klämma ur vatten ur en svamp (fråga inte – men det är logiskt i spelet!). Då ändras motståndet i de adaptiva triggarna gradvis ju mer man pressar, och det känns genuint som att krama ur en fuktig disksvamp – smått surrealistiskt, men oerhört coolt. Kombinationen av vibrationsmönster och ljudfeedback gör att man känner underlaget Astro springer på: dallrande plattformar, kladdig lera, is som spricker – allt får sitt eget lilla haptiska fingeravtryck. Jag fånlog flera gånger åt hur innovativt kontrollerna användes för att förmedla spelets händelser direkt till mina händer.

Själva knappupplägget är bekvämt och förändras dynamiskt beroende på vilken “gadget” Astro använder för tillfället. En bana hade Astro iklädd en fjäderdräkt där jag fick luta handkontrollen för att studsa åt rätt håll, i en annan fick jag snurra på den gyroskopiska styrningen för att styra en flygande tefat. De momenten är korta men underhållande, och bryter av den vanliga plattformandet på ett skönt sätt. Jag uppskattar också att spelet inte överanvänder touchpad eller rörelsekontroller i onödan – de dyker upp där det passar (som i nämnda balanserande eller något pussel här och där) men låter annars de vanliga knapparna göra grovjobbet. Det är en bra balans mellan gimmick och tradition.

Finns det då inget att anmärka på när det gäller kontrollschemat? Tja, det skulle i så fall vara de tidigare nämnda undervattenspartierna. Där kände jag att styrningen blev lite väl trög och oklar – Astro flyter omkring med en liten propeller och det är lätt att missa precisionshopp när allting går lite i slowmotion under ytan. Inte hela världen, men ett märkbart steg ned jämfört med hur smidigt allt annat känns. En annan liten grej är att kameran ibland kan hamna en aning långt bort när man backtrackar för att leta hemligheter, vilket gjorde det svårare att se Astro tydligt. Det hände bara på någon enstaka bana, men ändå. Överlag är dock kontrollerna i Astro Bot suveräna och en stor del av varför spelet är så njutbart att spela. Plattformshoppandet känns precis så där härligt följsamt som hos de bästa i genren, och integrationen av DualSense-funktionerna höjer inlevelsen ytterligare.

Nyheter & Variation jämfört med tidigare Astro-spel

För den som har spelat Astros tidigare äventyr finns det många nyheter att glädjas åt här. Astro Bot är utan tvekan det mest ambitiösa spelet i serien hittills – faktiskt Team Asobis största projekt någonsin. Till att börja med är omfånget mycket större. Där Astro’s Playroom mest var en kort men ljuvlig teknisk demo på ett par timmar, och Rescue Mission i VR fokuserade på relativt linjära banor, bjuder Astro Bot (2024) på över 80 nivåer (!) utspridda över ett femtiotal fantasifulla världar. Det finns mängder av hemligheter att hitta också: varje nivå har ett gäng små robotkompisar gömda på kluriga ställen som Astro kan “rädda”. Ibland hör man deras gälla “hjälp!” från någon avsats, vilket triggar ens upptäckarlust. Dessutom finns det pusselbitar att samla på banorna, vilka sedan används för att bygga upp hemliga konstverk och låsa upp roliga extragrejer i spelets hubb-värld. Ja, du läste rätt – den här gången finns en faktiskt hubbvärld, kallad Crash Site, där alla räddade bots samlas. Det är som Astros lilla lekplats där man kan springa omkring och interagera med sina samlade figurer och prylar. Tidigare spel hade troféer och artefakter att kika på i menyer, men här har de gått steget längre och gjort det till en fysisk plats. Det känns nästan som ett litet mini-Astro’s Playroom i spelet, där man kan ta en paus och beundra sina samlingar.

En av de största nyheterna – och något som verkligen får Astro Bot att sticka ut – är de över 150 (!) olika PlayStation-cameos och referenser som smusslats in. Astros värld är nu befolkad av så kallade V.I.P. Bots, alltså små robotar utklädda till kända spelfigurer. I föregångarna såg vi sådana referenser i förbifarten (minns ni robotarna som spelade krigsgud och annan cosplay i Astro’s Playroom?), men nu är de mer integrerade. Här dyker de upp som en del av banorna och ibland som belöningar. Att stöta på en liten Kratos-bot med röd ansiktsmålning som brölar “Boy!” åt en Atreus-bot fick mig att skratta högt. Likaså att se Astro ge high-five till Spike från Ape Escape efter att ha klarat en djungelutmaning. Dessa referenser är förstås mest kosmetiska – de påverkar inte gameplay direkt – men de ger enormt mycket personlighet och glädje för den som älskar PlayStation. Och misströsta inte om du mot förmodan inte känner igen alla figurer; spelet är nog så underhållande ändå, och kanske får du snarare upp ögonen för något klassiskt spel du missat. Just blandningen av nytt och gammalt är underbar här: Astro Bot är ett spel som tittar bakåt och nickar uppskattande åt historien, samtidigt som det vågar utveckla sin egen identitet.

Något annat som är nytt jämfört med tidigare är avvägningen mellan öppet och linjärt. Team Asobi övervägde tydligen att göra ett mer öppet spel, men valde till slut att hålla sig till en banstruktur – tack och lov, säger jag, för variationens skull. Varje bana i Astro Bot känns tight designad och unik, utan onödig utfyllnad. Samtidigt finns frihet för spelaren att när som helst återvända till gamla världar via hubben och försöka hitta missade hemligheter eller förbättra sina prestationer. Efter att man klarat huvudäventyret öppnas dessutom nya utmaningsbanor och – via gratis uppdateringar – specialbanor med onlinetopplistor, så det finns alltid något mer att göra. Detta är en klar förbättring från tidigare Astro-spel som kunde kännas lite “färdiga” när eftertexterna rullat. Här fortsätter leken så länge man själv vill, och Team Asobi har visat en fin vilja att stötta spelet med extra innehåll (de släppte exempelvis fem nya banor gratis några månader efter release, bara för att fansen ville ha mer). Det är svårt att inte bli imponerad över hur mycket de tryckt in i ett och samma paket.

Slutligen måste jag nämna att VR-stödet från Rescue Mission inte finns här – och det är helt okej. Istället för VR har man satsat allt på att göra den bästa traditionella plattformsupplevelsen möjligt, och enligt mig var det rätt val. Astro Bot bevisar att konceptet fungerar minst lika bra på en vanlig skärm, kanske ännu bättre då det når en bredare publik. Förändringen till icke-VR innebär också att kameran och banorna designats annorlunda (mer likt Mario/Odyssey-upplägget än de diorama-liknande VR-banorna), vilket jag tycker ger spelet större skala och frihet. Allt som allt är nyheterna och variationen i Astro Bot imponerande – det känns som en naturlig evolution av Astro-konceptet där man tagit allt vi gillade tidigare och adderat ännu mer på toppen.

Svårighetsgrad

Alla bossar ser inte lika gosiga ut som Astro – den mekaniska ormen Venomara kan verka skräckinjagande, men med lite list och mycket hoppande är segern din. Huvudäventyret i Astro Bot är förlåtande, men för den som söker utmaning finns det tuffare prov på sidospåren.

Astro Bot riktar sig i grunden till hela familjen, och det märks på svårighetsgraden. Huvudkampanjen är relativt lätt att ta sig igenom, särskilt om man är van vid plattformsspel sedan innan. Jag får erkänna att jag susade igenom många banor utan att dö en enda gång – men konstigt nog gjorde det mig inget. I vanliga fall kan jag tycka att för låg svårighetsgrad gör ett spel lite enformigt, men här var resan så underhållande att jag inte saknade frustrationen. Det finns dessutom andra aspekter som tillför utmaning även i de enklare banorna, främst genom samlarobjekten. Att hitta alla gömda bots och pusselbitar krävde ibland att jag tänkte till och verkligen undersökte varje hörn. Och visst, jag fick svälja stoltheten och trilla ned i avgrunden några gånger när jag sträckte mig efter en svårtillgänglig pryl – det hör till.

Upplägget med svårighetsbalans är faktiskt ganska smart löst av Team Asobi. De ordinarie banorna är som sagt ganska förlåtande; barn eller nybörjare kan ha kul och ta sig fram utan större hinder, medan mer erfarna spelare ändå har hemligheter och referenser att roa sig med på vägen. Men utöver dessa finns valfria utmaningar som är betydligt knivigare. Varje värld har något specialuppdrag eller tidsutmaning man kan låsa upp, och vissa av dessa fick mig att svettas rejält. Det mest extrema exemplet är en superbonusbana som dyker upp efter att man samlat allt – den tog mig fler försök än jag vågar erkänna (vi kan väl tala tyst om att jag dog säkert 20+ gånger där). Den banan är designad för hardcore-fansen och är en riktig test av skicklighet, nästan i nivå med de hemliga extradomänerna i Mario-spelen. Poängen är att det finns valfri svårighetsgrad för den som vill ha den, men spelet tvingar den aldrig på en. Jag gillar den filosofin: Astro Bot vill i första hand sprida glädje, inte vara ett straffande “Git Gud”-prov.

Checkpoints är generösa utspridda och det finns ingen “Game Over”-skärm att oroa sig för – dör du, så får du snabbt försöka igen nära där du var. Det minimerar frustration och passar spelets lekfulla ton. För yngre spelare eller de som bara vill koppla av är det perfekt. För oss som gärna tar oss an extra utmaningar finns som sagt mycket att bita i vid sidan av. Jag uppskattar särskilt att spelet belönar en när man klarar svåra saker: inte bara med tillfredsställelsen, utan ofta med någon kul unlock eller en VIP-bot som tack. Om jag ska vara petig kan jag väl tycka att huvudspelet kanske kunde haft valbara svårighetsinställningar (typ lätt/normal/svår), men samtidigt löser de ju det med designen på banorna. Inga pussel eller hinder är någonsin ologiska, och skulle man ändå köra fast kan man alltid lämna en bana och prova en annan – det finns oftast flera galaxer att välja mellan åt gången. Svårighetsbalansen känns överlag väldigt genomtänkt. Jag tror både min 8-åriga systerdotter och en rutinerad spelräv som jag själv kan ha kul parallellt, vilket är en bedrift. Enda faran är väl att en del hardcore-spelare kanske avfärdar Astro Bot som “för lätt” om de bara testar första världen – men då missar de å andra sidan halva poängen och all crazy extrautmaning som väntar senare.

Sammanfattning och omdöme

Det är svårt att överdriva hur mycket Astro Bot fick mig att le. Spelet känns som en kärleksförklaring till spelmediet självt – en interaktiv nöjespark där varje karusell bjuder på nya överraskningar och varm humor. Team Asobi har skickligt kombinerat nostalgi (för oss som ryser av välbehag när vi ser en pixlig PS1 i bakgrunden) med innovation (jag menar, vem annars hade kommit på att låta oss klämma vatten ur en virtuell svamp för att hitta en hemlig väg?). Resultatet är ett spel som är lika mycket en fest för långvariga PlayStation-fans som det är en perfekt inkörsport för nästa generation av spelare. Det krävdes visst en liten robot för att påminna mig om hur stor spelglädjen kan vara.

Självklart finns några små skavanker om man letar: storyn är ingen emotionell berg-och-dalbana (även om Astro nästan fick mig tårögd där ett tag mot slutet), och den som vill ha extrem utmaning i varje moment kanske får leta vidare. Men att klaga på sådant här känns ärligt talat som att klaga på att en regnbåge inte har nog många färger. Astro Bot gör precis det det siktar på – levererar glädje, kreativitet och gedigen spelmekanik – med en sådan övertygelse att jag kapitulerade redan efter första timmen. Spelvärlden har fått en ny maskot att älska, och PlayStation har fått ett av sina bästa plattformsspel genom tiderna.

I slutändan är Astro Bot inte bara ett fantastiskt spel för sig självt, det är också ett bevis på att plattformsgenren lever och frodas i modern tid. Här finns hjärta, här finns hjärna (bokstavligen, du måste ju hitta moderskeppets CPU!), och framförallt finns här en sprudlande spelglädje i varje pixel och varje ljud. Jag stänger av konsolen med en varm känsla – och en stark längtan efter fler äventyr med Astro och hans vänner. Som det ser ut nu har Team Asobi skapat en ny klassiker. Framtiden för Astro-serien lyser lika klart som stjärnorna på himlen över de där ökendynerna där allt började.

Omdöme: Astro Bot är ett lyckopiller i spelbar form och ett givet köp för alla som älskar charmiga, välgjorda plattformsspel. Sony ville fira PlayStations 30-årsjubileum – och vilken fest det blev! 🎉