ultimata guide till PC-spel sedan 1996

Logo
Start » Nyheter » Amazons massiva onlinerollspel New World släpps i augusti
NYHET

Amazons massiva onlinerollspel New World släpps i augusti

Thomas Petersson

Thomas Petersson

17 februari 2021 · 1 minuters läsning

I somras försenades New World, det nya massiva onlinerollspelet av Amazon Game Studios, från augusti 2020 till våren 2021. Och nu har det försenats igen; i en ny utvecklardagbok meddelar man nämligen att spelet nu planeras släppas den 31 augusti 2021, och föranledas av ett stängt betatest den 20 juli.

Fram tills dess kommer utvecklarna jobba på den nya end-game-zonen Ebonscale Reach, expeditioner (PvE-grottor för fem spelare) och outpost rush (ett end-game-läge där två tjugomannalag kämpar över ett gäng utposter). Den senaste tiden har man också lagt till Reekwater (ännu en end-game-zon) och ett fiskesystem, och så har man finputsat både craftingen och striderna. Du kan läsa om nyheterna i detalj här. Om det stängda betatestet låter intressant så garanteras du tillgång om du förhandsbokar New World via Steam. Det pågående alfatestet, som du kan anmäla ditt intresse för här, kommer också utökas med europeiska servrar den 30 mars.

Här är den nya utvecklardagboken för New World.

Thomas Petersson

Thomas Petersson

Spelredaktör

Thomas har skrivit om spel sedan 2006 och är särskilt intresserad av FPS-spel, strategispel och retrospel från 90-talet.