I somras annonserade äntligen Electronic Arts att man håller på att utveckla i en ny del i den älskade skateboard-serien Skate. Och nu har man grundat den nya Vancouver-studion Full Circle för ändamålet , som ämnar “omfamna och bygga vidare” på allt som var speciellt med de tidigare spelen.
Våra internationella kollegor tillägger att Full Circle ledss av den tidigare Xbox Live-chefen Daniel McCulloch, tillsammans med den kreativa duon Deran Chun och Chris “Cuz” Parry, som EA påstår var “avgörande för skapandet av serien och utvecklingen av alla tre tidigare spel”. Särskilt mycket mer vet vi inte för tillfället, men vi kan anta att utvecklingen fortfarande är i ett väldigt tidigt skede då Full Circle anställer för fullt via hemsidan.
Här är Skate-kontots tweet om den nya Skate-studion.
Hi! Yes, we’re still working on the next Skate and we officially formed a studio to prove it! https://t.co/Ha1Zf9omyI pic.twitter.com/2M3WNvzBxb
— Skate (@SkateEA) January 27, 2021